جلیل شهناز – آلبوم خنیاگران سحر

جلیل شهناز | آلبوم خنیاگران سحر

عارف قزوینی، شاعر و ترانه سرای ملی عصر مشروطه در سوگ آقا حسینقلی نوازندهٔ چیره دست تار می‌سراید: کاسهٔ تار بعد از او زیبد، که در آن عنکبوت بندد تار (سرگذشت موسیقی ایران، روح‌الله‌ خالقی، جلد اول صفحه ۱۳۰). استاد علی تجویدی می‌گوید: کلنل وزیری موسیقی‌دان مشهور، روزی به رادیو می‌آید و با شنیدن صدای تار استاد جلیل شهناز بر جای نشسته و تا اتمام آن قدم از قدم برنمی‌دارد و در پایان نوازندگی می‌گوید: دیدی که کاسهٔ تار را عنکبوت لانه نکرد! (سخنرانی استاد تقی سعیدی در مراسم بزرگداشت شهناز در اصفهان تیر ۱۳۹۲). تار در مکتب موسیقی اصفهان با نام بلند استاد شهناز همنشین است. صاحبنظران بر آنند که هیچ‌کس مانند شهناز نتوانست در نوازندگی تار از خود خلاقیت نشان دهد. تکرار در نواخته‌هایش جایی ندارد و هر چه هست نوآوری و بداهه‌پردازی است. اجراهای فراوان و ارزشمندش در مجموعه برنامه‌های گلها و تکنواران، که بر غنای گنجینهٔ موسیقی ایرانی افزوده گواه این مدعاست. محمدرضا شجریان می‌گوید: ساز شهناز در من زندگی می‌کند و من با ساز شهناز زندگی می‌کنم. من تنها خواننده‌ای هستم که خودم را شاگرد جلیل شهناز می‌دانم. ساز این نوازندهٔ بی‌بدیل یک ساز آوازی است، برخلاف دیگر نوازنده‌ها که ۸۰ درصد سازی می‌زنند و فقط ۲۰ درصد آوازی. جلیل شهناز به بیان واقعی در نوازندگی تار رسیده ‌است، چرا که در گیرودار ردیف و تقلید از دیگران نماند و مانند آبشاری خروشان در جریان است. به مناسبت اول خرداد زادروز استاد جلیل شهناز، مجموعه‌ای از بداهه‌نوازی‌های او را که حیرت‌انگیز و بی‌تکرارند تقدیم همراهان صاحبدل می‌کنیم. روان شهنواز تار ایران از چشمه سارِ رحمت حق سیراب باد.

دانلود آلبوم با فرمت mp3 320kbps

اطلاعات این آلبوم موسیقی که پس از خرید خواهید شنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

۹ دیدگاه

    1. درود بر شما جناب افشاری. همونطور که مطلع هستید شوشتری در گفتمان ردیف موسیقی ایرانی گوشه‌ای است در دستگاه همایون و به عنوان مثال در ردیف میرزاعبدالله و ابوالحسن صبا، به مفهومی به عنوان آواز شوشتری برنمی‌خوریم. ولی نت‌ها و فضاها از جهاتی شباهت‌هایی به بیات اصفهان دارند و می‌توانند در لحظاتی این شائبه رو ایجاد کنند که هنرمند در حال نواختن در شوشتری‌ست. در دوضربی، چهارمضراب و گوشه‌هایی که جناب شهناز اجرا می‌کنند (قطعات ۱۰ و ۱۲) این موضوع رو بهتر میشه درک کرد.

      1. بله صحیح میفرمایید و باید میگفتم همایون شوشتری، ولی در هر صورت آواز بیات اصفهان نیست. در چهار مضراب مورد اشاره (قطعه شماره ۱۲) جناب شهناز به منصوری هم اشاره میفرمایند که گوشه منصوری قطعا در آواز بیات اصفهان نیست و همراه و همنشین گوشه شوشتری است.

  1. برادر عزیزم سلام. شما عطر همهٔ خوبی‌ها و معانیِ فاخر از یاد رفته‌رو دوباره به مشام‌مون می‌رسونید. من به‌شخصه خیلی ازتون ممنونم. زنده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن